اعلام عزای عمومی در سراسر کردستان ! مناسبتنامه
26/10/2011 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر

فاجعه دهشتبار زمین لرزه در منطقه وان واقع در کردستان ترکیه، موجب مرگ و زخمی شدن هزاران نفر از ساکنان محروم آن منطقه گردید و اماکن مسکونی هزاران خانواده را با خاک یکسان کرد و بدین ترتیب داغ تازه ای بر دل های داغدیده مردم کردستان گذاشت.


 


متاسفانه دولت رجب طیب اردوغان برای اینکه تا حدامکان از ابراز همدردی کشورهای دیگر جلوگیری کند و نگذارد پای اکیپ های امداد به آن مناطق برسد از همان دقایق اولیه بروز فاجعه سعی نمود شدت و وسعت آن را هر چه کمتر قلمداد کند.


با اینکه امروز با وجود تکنولوژی جدید لرزه نگاری سنجش درجه شدت هر زلزله از نقاط دور دست نیز امکان پذیر است ؛ میزان شدت درجه اعلام شده از سوی دولت اردوغان کمتر ازدرجه ای بود که دستگاه های لرزه نگاری ایالات متحده نشان داده بودند. به این هم اکتفا نکرده و بعنوان اینکه دولت ترکیه قادر به امداد رسانی به تمام مناطق آسیب دیده است عملا راه  ورود اکیپ های امداد رسانان خارجی را مسدود کرده است و بدین گونه در شرایط اقلیمی فوق العاده نامساعد، بازماندگان آن فاجعه در بدترین شرایط  با سرما و گرسنگی و بی خانمانی دست به گریبانند .


 


دولت اردوغان مقارن با وقوع زمین لرزه، حملات هوائی، توپخانه ای و زمینی به مناطق کرد نشین همجوار را در کردستان عراق از سر گرفته؛ با این اعتقاد که امداد غیبی هزاران هزار از مخالفان بالفعل و بالقوه را از میدان بیرون رانده و این ایام را مناسب ترین وقت برای تشدید عملیات سرکوبگرانه اش انتخاب کرده است.


 


سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان در اجرای منشور اساسنامه خود و پیروی ازمیثاق های بین المللی، نقض حقوق انسانی کردهای ترکیه از سوی رژیم رجب طیب اردوغان و کم توجهی و کم کاری این رژیم علیه شهروندان کرد را محکوم می کند و از تمامی سازمانها و افراد بشردوست در سراسر جهان تمنا دارد که به هر شکل ممکن به کمک مردم ستمدیده منطقه وان بشتابند.


 


سازمان حقوق بشر کردستان همچنین با در نظر گرفتن عمق و شدت این فاجعه و عواقب دهشتبار آن در سراسر کردستان اعلام عزای عمومی می کند و از تمام ساکنان کردستان وسرتاسر ایران می خواهد همدردی خود را با بازماندگان این فاجعه به ثبوت برسانند و با ارسال کمک های نقدی و غیرنقدی، و برگزاری مراسم یادبود کشته شدگان، همدردی و حمایت خود را از مردم وان ابراز دارند. 


                                                                           


                                                     


                                                                                 سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان  


                                              


                                                                          چهارشنبه 04 آبان 1390  26 اکتبر 2011 –


 


 


     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com