رهنمود گزارشگري رهنمودها
01/09/2010 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر

گزارشگران حقوق بشر سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان، براساس اساسنامه سازمان و ميثاق گزارشگران عهد بسته اند از حقوق بشر دفاع کنند. گزارشگران متعهد شده اند هرگونه تعرض به حقوق اساسي و آزاديهاي بنيادي مردم از سوي هر کس يا کساني با هر مقام و موقعيتي که باشد افشا کنند. ذيلا" خلاصه موضوعات مورد گزارش، چگونگي تهيه گزارش و نحوه ارائه آن، بيان شده است.


الف موضوعات مورد گزارش: احضار، دستگيري، صدور حکم زندان، زنداني کردن فعالان مدني و سياسي و اجتماعي و فرهنگي، نقض حقوق و تعرض به حقوق زنان، کارگران، زحمت کشان، کودکان، سال خوردگان و بيماران، زندانيان، خودکشي و خودسوزي زنان، تعرضات و فشارهاي اجتماعي و حقوقي و عرفي به زنان و کودکان، تعرضات نيروهاي انتظامي و امنيتي و قضايي به حقوق شهروندان، دستگيريهاي خودسرانه، خشونت، ضرب و شتم و توهين و اهانت به شهروندان، هجوم به منازل مردم، سوه استفاده از قدرت توسط مقامات و مسئولان دولتي و حکومتي، استفاده مادي و مالي و سوء استفاده هاي فردي و گروهي و باندي از اموال عمومي، تخريب و تعرض به محيط زيست، اقدامات خشونت بار، قربانيان و زخمي شدگان ناشي از اقدامات نيروهاي نظامي و امنيتي و انتظامي، وجود ميادين مين، گردآوري آمار و اطلاعات و اسامي قربانيان مين و تله هاي انفجاري، اسامي زندانيان و اعدام شدگان سياسي و عقيدتي و جمع آوري مدارک و مستندات مربوط، آمار و اطلاعات مربوط به اعدام و سنگسار زنان و آمار خودکشي و خودسوزيها، زنداني کردن و اعدام کودکان و نوجوانان، نقض و پايمالي و تجاوز و تعرض به حقوق فرهنگي، زباني و مدني و سياسي ملت کرد و ديگر ملتها.


ب تهيه گزارش : گزارش يا بصورت شفاهي و يا به صورت مکتوب از طريق تلفن، فاکس و ايميل مخابره مي شود، يک گزارش بطور خلاصه حاوي اطلاعاتي از قبيل؛ موضوع، تاريخ وقوع، محل وقوع، نام فرد يا افراد موضوع گزارش و علت و يا علل موضوع يا واقعه رخ داده، شده است. گزارشگر پس از حصول اطمينان از صحت و سقم موضوع گزارش، آدرس و نشاني از فرد يا افراد موضوع گزارش و يا مطلعين ديگر را دريافت مي کند و در صورت وجود مستندات لازم و گردآوري اطلاعات جانبي و کاملتر آن را به مرکز اطلاع رساني مخابره مي کند و يا به اطلاع سخنگوي سازمان مي رساند.


 


نحوه ارائه يک گزارش کتبي:


 


1.     تيتر: شامل 5 تا 8 کلمه باشد


2.     سو تيتر: شامل چکيده موضوع با ذکر نام و موضوع گزارش متشکل از 20 تا 30 کلمه باشد.


3.     متن : متن خبر شامل يک تا 3 پاراگراف خواهد بود که بطور خلاصه ارائه مي شود.


3.1.پاراگراف اول: شامل اطلاعات کاملا" موثق در خصوص اصل موضوع اعم از تاريخ و روز وقوع، نام، محل واقعه، و علت و اقعه.


3.2.پاراگراف دوم: شامل اطلاعاتي جانبي در تکميل پاراگراف اول است ولي قطعيت وقوع آن کمتر است و عموما" با ذکر جمله" گفته مي شود" آغاز مي گردد.


3.3.پاراگراف سوم: ذکر اطلاعاتي جانبي که وقوع آن در فاصله زماني طولاني تر رخ داده است و معمولا" با جمله" يادآور ميگردد " شروع مي شود.


v     تاريخ گزارش: معمولا با ذکر روز هفته و روز ماه و سال نوشته مي شود


     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com