امروز آغاز دهمین سال حبس کبودوند است؛ فوری و بدون‌قیدوشرط او را آزاد کنید گزارش خبری
30/06/2016 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر

امروز آغاز دهمین سال حبس کبودوند است؛ فوری و بدون‌قیدوشرط او را آزاد کنید


۱۰ تیر ۱۳۹۵‌ ـ به گزارش جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (عضو فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر): محمد صدیق کبودوند، مدافع حقوق بشر و رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان، به خاطر فعالیت‌های حقوق بشری و مطبوعاتی، از تاریخ ۱۰ تیر ۱۳۸۶ در زندان به سر می‌برد. او در محاکمه‌های به‌شدت ناعادلانه به دو حکم زندان (در مجموع ۱۰ سال و ۶ ماه) محکوم شده است. در این سالها نهادهای اطلاعاتی و امنیتی شدیدترین فشارها را برای درهم‌شکستن او وارد آورده‌اند، زیرا نمی‌خواهند جوانان از باورها و شیوه‌ی مبارزه‌ی متفاوت او بیاموزند و به مقاومت مدنی رو بیاورند.


کبودوند در این ۹ سال مورد ضرب و جرح قرار گرفته و دنده و انگشتانش شکسته، دچار بیماری‌های مختلف شده، حتا سکته کرده ولی از رسیدگی پزشکی محروم بوده، ظرف ۹ سال فقط دو بار و چند روز مرخصی داشته، با اندوه ناشی از بیماری سخت فرزندِ دور از پدر در زندان به سر برده، بارها در اعتراض به رفتار خشن و تبعیض‌آلود زندانبانان و مسؤولان قضایی اعتصاب غذا کرده، با پرونده‌سازی‌های تازه روبرو بوده... (برای شرح بیشتر نگاه کنید به: https://www.fidh.org/article20040) و باز هم از پافشاری بر حق خود و دفاع از حقوق بشر باز نایستاده است.


گروه تحقیق سازمان ملل در باره‌ی حبس‌های خودسرانه در نوامبر ۲۰۱۲ حبس آقای کبودوند را خودسرانه تشخیص داد و از دولت جمهوری اسلامی ایران خواست او را فوری و با حق دریافت جبران آزاد کند. کبودوند زندانی عقیدتی است که به‌خاطر استفاده از از آزادی بیان، آزادی گردهمایی و آزادی تشکل بر اساس میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی در زندان به سر می‌برد. دولت‌مردان جمهوری اسلامی باید با عمل به تعهدهای خود بر اساس این میثاق به رأی سازمان ملل تمکین و محمد صدیق کبودوند و نیز همه‌ی زندانیان عقیدتی را فوری و بدون‌قیدوشرط آزاد کنند.

*****************************

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان دیروز به این مناسبت بیانیه‌ی زیر را منتشر کرد:


دهم تیرماه سالروز بازداشت کبودوند، یاد روز پدر حقوق بشر کردستان


ده سال پیش در چنین روزی محمد صدیق کبودوند روزنامه‌نگار و مدیرمسئول هفته‌نامه «پیام مردم» و بنیان‌گذار «سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان» توسط مأموران امنیتی وزارت اطلاعات در محل کارش بازداشت و پس از هفت ماه بازجویی دربند ۲۰۹ وزارت اطلاعات و ۹ ماه نگهداری در سلول‌های انفرادی، به اتهام واهی برهم زدن امنیت ملی از طریق تشکیل و اداره سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان، توسط دادگاه انقلاب به ۱۰ سال و ۶ ماه حبس محکوم شد. به دنبال این محکومیت ،حداقل ۴ پرونده دیگر با شکایات وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران علیه وی گشوده شد که آخرین آن در اردیبهشت‌ماه سال جاری و به دنبال اعتصاب غذای اعتراضی ۳۴ روزه ایشان، فعلاً ختم به برائت گردیده است.


تمامی پرونده‌های قضایی تشکیل‌شده علیه کبودوند حاصل تلاش اتهام سازی برخی مقامات امنیتی و عموماً مبتنی بر گزارش‌های واهی، خلاف حقوق بشر و آزادی‌های بنیادین بشری و بدون هرگونه وجاهت حقوقی بوده است.


آقای کبودوند که حدود ده سال است به‌طور خودسرانه و غیرقانونی توسط دولت ایران در زندان نگه‌داشته شده است، شخصیتی مستقل، صلح‌طلب، و معتقد به حقوق بشر و آزادی‌های شناخته‌شده انسانی است که آموزه‌های آموزگاران بزرگ صلح و آزادی و حقوق بشر ، الهام‌بخش مبارزه پیگیرانه وی برای احقاق حقوق دموکراتیک مردم کرد و احترام به حقوق بشر در ایران بوده است .


در حقیقت کبودوند به جرم داشتن روحیه پیگیرانه در مطالبه حقوق و مطالبات مردم کرد، شهامت و شجاعت در گفتار و کردار، استقلال در افکار و اندیشه و پایداری و ایستادگی در برابر ظلم و ستم گری و شکیبایی در مقابل ایذا و آزار ،زندانی‌شده است.


سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان از شخصیت‌ها، احزاب و سازمان‌ها و نهادهای سیاسی و مدنی و حقوق بشری دعوت و درخواست می‌نماید در یاد روز پدر حقوق بشر کردستان با حمایت از حقوق آقای کبودوند، آزادی فوری و بدون قید و شرط وی را از مراجع ذیصلاح جهانی خواستار شوند و در صورت ازسرگیری مجدد اعتصاب غذای ایشان تا رسیدن به خواسته‌های قانونی و انسانی وی را تنها نگذارند.


سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان


چهارشنبه ۹ تیر ۱۳۹۵ - ۲۹ ژوئن ۲۰۱۶

http://hro-kurd.net/article.aspx?fld=fa%2FData&id=4

     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com