بیانیه 27 پناهنده سیاسی کُرد ایرانی متحصن در ترکیه خبر
17/03/2014 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر
بیانیه 27 پناهنده سیاسی کُرد ایرانی متحصن در ترکیه

ماده 1 و 2 اعلامیه جهانی حقوق بشر سازمان ملل متحد می‌گوید: "تمام ابنای بشر آزاد زاده شده و در حرمت و حقوق با هم برابرند. و همچنین همه انسان‌ها بی هیچ تمایزی از هر سان که باشند، اعم از نژاد، رنگ، جنسیت، زبان، مذهب، عقاید سیاسی یا هر عقیده‌ی دیگری، سزاوار تمامی حقوق و آزادی‌های مصرح در این اعلامیه‌اند."
ما 27 پناهنده سیاسی کُرد ایرانی در ترکیه هستیم که هرکدام با انجام فعالیت‌های صلح‌آمیز در اعتراض به سیاست‌های ظالمانه رژیم جمهوری اسلامی و تلاش برای رسیدن به دموکراسی و آزادی در ایران، به ناچار با به خطر افتادن جانمان مجبور به ترک کشورمان و پناهنده شدن در کشور ترکیه شده‌ایم.
ما دورانی در مقابله با وجود ظلم و نابرابری رژیم حاکم ایران در حق ملت‌مان، برای رسیدن به آزادی و دموکراسی برخاستیم؛ اکنون چندین سال از دریافت پاسخ قبولی درخواست پناهندگی ما، از سوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ترکیه می‌‌گذرد؛ اما در نهایت کم‌توجهی و تبعیض کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (یو.ان.اچ.سی.آر) جهت انتقال به کشور امن؛ با مشکلات معیشتی، روحی و به‌خصوص امنیتی فراوانی در ترکیه مواجه شده‌ایم.
با وجود درخواست‌های متعدد ما، تاکنون هیچ‌گونه تغییری در جهت انتقال ما به کشور امن سوم صورت نگرفتە است و گاهی نیز به ما ابلاغ شده که به دلیل سیاسی بودن پروندەهایمان، کشورهای پناهنده‌پذیر حاضر به پذیرش پرونده ما نمی‌باشند. کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در برخی موارد اظهار داشته است که کشورهای پناهنده‌پذیر بزرگی چون آمریکا، کانادا و استرالیا از پذیرش و انتقال شما به دلیل "تروریستی بودن احزاب سیاسی کُرد" امتناع می‌کنند. در این خصوص نامه‌ای از سوی سفارت کانادا که به گروهی از پناهندگان در مقابل رد پذیرش آنها در سال 2010 نوشته شده، به پیوست این بیانیه منتشر می‌گردد.
گفتنی است احزاب سیاسی کُرد مورد اشاره، در طول 15 سال اخیر هیچ‌گونه فعالیت و مبارزه مسلحانه نداشته و ما بر این باور هستیم که دلیل ابراز شده نادرست و غیرمنصفانه است.
لازم به ذکر است در ماه‌های اخیر یکی از پناهندگان سیاسی کُرد ایرانی در ترکیه به نام رضا احمدی که با دریافت پاسخ قبولی یو.ان.اچ.سی.آر در سال 2011، چندین سال در حالت انتظار برای تعیین کشور سوم به‌سر برده بود؛ به دلیل فشارهای روحی و روانی، بیماری و وضعیت وخیم جسمی از یک سو و بی‌تفاوتی و عدم انتقال وی از جانب این کمیساریا از سوی دیگر، نهایتا در ابتدای سال 2014 در شهر کاستامانو ترکیه دچار سکته قلبی شده و متاسفانه جان خود را از دست داد. این پناهنده سیاسی کُرد ایرانی با در دست داشتن قبولی، قربانی سیاست‌های تبعیض‌آمیز دست‌وپاگیر موجود شد.
ما امضاکنندگان این بیانیه بر این باور هستیم که این رویکرد تبعیض‌آمیز کاملا مغایر با اصول و قوانین حقوق بشری می‌باشد. اکنون پس از سال‌ها بلاتکلیفی و بی‌توجهی به درخواست‌های مکرر ما، تصمیم گرفتیم به عنوان آخرین امکان و راە باقی‌مانده، صدای خود را به وسیله اعلام تحصن در مقابل ساختمان اداری کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در آنکارای ترکیه به گوش رسانه‌های گروهی، نهادها و سازمان‌های حقوق بشری، مدافعین حقوق بشر و مردم جهان برسانیم. خواسته‌های ما به شرح زیر می‌باشد:
1- رفع تبعیض در روند معرفی پناهندگان سیاسی کُرد به کشورهای پناهنده‌پذیر
2- رفع تبعیض در روند پذیرش از سوی کشورهای آمریکا، کانادا و استرالیا
3- انتقال هرچه سریع‌تر 27 پناهنده سیاسی کُرد متحصن به کشور امن سوم
به همین منظور ما امضاکنندگان این بیانیه بدین‌وسیله اعلام می‌کنیم که از روز دوشنبه 17/03/2014 ساعت 10 صبح، در مقابل دفتر این کمیساریا تحصن نموده و تا حصول نتیجه به آن ادامه خواهیم داد. از فعالین و رسانه‌های گروهی و نهادهای حقوق بشری خواهشمندیم در خصوص پوشش رسانه‌ای و اطلاع‌رسانی یاریگر ما باشند.

https://www.facebook.com/Campaignpoliticalrefugees


امضاکنندگان:
ردیف. نام. نام خانوادگی. تاریخ ورود به ترکیه
1 . علی خلیلی. 2004
2. حسن عبدالله گورگ . 2005
3. منصور فتحی . 2005
4 . مظهر فتحی. 2005
5. حمزه حمزه‌ای. 2005
6. بهنام لاجورد. 2008
7. فرهاد رضایی. 2008
8. مریم اعلانصب. 2008
9. هژار ابراهیمی. 2008
10. فرهاد ناصری میرحصاری. 2008
11. جمال منصور باوان. 2009
12. آزاد خضرنیا. 2009
13. گانی مصطفی‌زاده. 2009
14 . آراس مرزبان. 2009
15. رضا عفیف‌پور. 2009
16. نیما بازاللهی. 2010
17. بهروز محمدزاده صوفیانی. 2010
18 . سرور خالقی. 2010
19. هوشمند جعفری. 2010
20. جمال خالدیان. 2010
21. عبدالله خلیل سرباز. 2010
22. آرش موسی‌زاده جاندار. 2011
23. داود مصطفی‌زاده. 2011
24. سلیمان عبدی‌فر. 2011
25. محمد کاکایی گچی قلعه‌سی . 2011
26. محسن احمدی حاجی خوش. 2011
27. سامان پورآمان. 2011


بیانیه فوق به سازمان‌های زیر ارسال گردید؛

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد آنکارا
کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد
کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد
سازمان عفو بین‌الملل
دیدبان حقوق بشر

احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران
کمپین بین‌الملی حقوق بشر در ایران
جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (عضو فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر)
فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر
سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان
کانون مدافعان حقوق بشر
کمیته گزارشگران حقوق بشر

کمیته کُردهای مقیم آمریکا برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران
سفارت کانادا در ترکیه آنکارا
سفارت استرالیا در ترکیه آنکارا
سفارت آمریکا در ترکیه آنکارا

     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com