وعده مسولان به وکیل کردپورها؛ هفته آینده با "مسعود و خسرو" ملاقات کنید میثاق دیده بانان
19/04/2013 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر
کمال حسینی – خبرنگار آژانس خبری موکریان

c

ابتدا "عباس جمالی"، به عنوان وکیل مدافع این دو فعال حقوق بشری از تبریز به مهاباد آمد تا بلکه بتواند وکالتنامه را به امضای برادران کردپور برساند. ایشان پس از مراجعه به دادگاه انقلاب مهاباد توانست بازپرس پرونده "مسعود و خسرو کردپور" را متقاعد کند تا ترتیبی اتخاذ نماید که بتواند موکل های خود را در بازداشتگاه اطلاعات مهاباد ملاقات کند و امضای وکالت آنها را بگیرد. اما به هنگام مراجعه به اداره اطلاعات، مسولان برگه های وکالت را از "جمالی" گرفته و به ایشان گفتند که شما نمی توانید در این مرحله با آنان ملاقات نمایید. ما وکالتنامه ها را به امضای برادران کردپور می رسانیم و شما را متعاقبا مطلع خواهیم کرد. همچنین به "عباس جمالی" گفته بودند؛ اجازه میدهیم که این دو برادر تماس های کوتاهی با خانواده داشته باشند. ولی با گذشت روزها و هفته ها و تلاش ها و پیگیری های مکرر وکیل و اعضای خانواده، هنوز نه از وکالتنامه های امضا شده خبری هست و نه از تماس دو برادر با خانواده...!

اینبار "احسان مزین" وکیل پایه یک دادگستری، در پی درخواست خانواده کردپورها، تهران را به قصد مهاباد ترک کرد تا شاید بتواند با تمسک به داشته های حقوقی خود این چالش قضایی را به روی برادران کردپور بگشاید. دیروز (پنجشنبه 29م فروردین ماه نودو دو) به اتفاق وکیل به دادگاه انقلاب مهاباد مراجعه کردیم. "مزین" با طرح درخواستی به بازپرس پرونده شعبه دوم دادسرای عمومی و انقلاب مهاباد اینگونه سلام داد؛

"احتراما همانطور که مستحضر هستید آقایان خسرو و مسعود کردپور حسب دستور و قرار بازداشت صادره از آن مقام بیش از یک ماه پیش بدون احضار و دعوت دستگیر و بازداشت شده اند و از آن زمان تاکنون خانواده ایشان موفق به دیدار، ملاقات و تماس با مشارالیها نگردیده اند. حال اینجانب احسان مزین وکیل پایه یک دادگستری قصد تنظیم و امضای وکالتنامه و ملاقات با افراد مذکور را وفق قانون و رعایت حقوق شهروندان دارم. لذا خواهشمند است دستور فرمائید تا وفق مقررات فرصت لازم برای ملاقات بنده به عنوان وکیل دادگستری جهت ملاقات با موکلین و امضای وکالتنامه فراهم نمایند. بدیهی است بعداز امضای وکالتنامه هم اقدامات لازم برای اطلاع از کم و کیف پرونده و روشن شدن موضوع در محضرتان صورت می گیرد. عنایات شاتیه آن مقام بزرگوار موجب امتنان وافر می باشد."

"احسان مزین" وکیل مدافع برادران کردپور، درخصوص پاسخ بازپرس پرونده به درخواست ایشان برای اینجانب، کمال حسینی -خبرنگار سرویس حقوق بشر آژانس خبری موکریان، اینگونه توضیح دادند؛

جناب آقای ظاهری بازپرس پرونده برادران کردپور، ضمن برخوردی مناسب ذیل درخواست اینجانب اینگونه دستور دادند:

"عینا به اداره اطلاعات مهاباد ارسال تا ترتیبی اتخاذ نمایند وکیل محترم نسبت به انعقاد قرارداد وکالت با متهمین اقدام و نتیجه به همراه اعاده قرارداد وکالت به این بازپرسی گزارش نمایند."

پس از اخذ این دستور به همراه وکیل راهی اداره اطلاعات مهاباد شدیم تا مسولان آن اداره بتوانند با کارکنان رده بالاتر خود در اداره کل اطلاعات ارومیه هماهنگ کرده و ترتیبی دهند که "احسان مزین" به عنوان وکیل دادگستری بتواند در بازداشتگاه امنیتی ارومیه دیداری با "مسعود و خسرو" داشته باشد و وکالت نامه ها را به امضای آنان برساند.

"مزین" پس از مراجعه به اداره اطلاعات مهاباد نتیجه را برای بنده، کمال حسینی –خبرنگار خبرگزاری موکریان، اینگونه بیان کردند:

"ابتدا با سوال وجواب هایی مواجه شدم که طبق قانون نباید از بنده به عنوان وکیل دادگستری پرسیده می شد و همچنین نمی بایست پاسخی می دادم. اما نظر به اینکه خواستم اعتماد مسولان مربوطه را جلب نمایم و نشان دهم در چارچوب قانون می خواهم از موکلان خود دفاع نمایم لذا به همه سوالات پاسخ دادم و در نهایت مسول مربوطه اداره اطلاعات به بنده قول دادند که روز دوشنبه (دوم اردیبهشت ماه) ضمن هماهنگی با ایشان اجازه خواهند داد که با برادران کردپور ملاقات نمایم و برگه های وکالتنامه را به امضای موکلان خود برسانم."

سپس به اتفاق وکیل برای گزارش نتیجه به دادگاه انقلاب مهاباد مراجعه کردیم و آنجا "احسان مزین" نتیجه پیگیریش در اداره اطلاعات را به اطلاع بازپرس پرونده رساندند و از ایشان هم قول مساعد گرفتند که در هفته آینده با "مسعود و خسرو کردپور" ملاقات داشته باشند تا بلکه این دو روزنامه نگار بتوانند پس از 50 روز بازداشت، وکالت نامه های خود را امضا نمایند و از حق قانونی استفاده از وکیل بهره مند گردند.


     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com