نشست حق تحصيل در كرمانشاه برگزار شد دانشجویان
08/03/2010 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر

چهارمین نشست سراسری حق تحصیل در کرمانشاه در روز 7 خرداد ماه در این شهر برگزار شد. این نشست که توسط کمیته حق تحصیل مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران برگزار می‌شد از حضور فعالان حقوق بشر و دانشجویان محروم از تحصیل بهره‌مند بود.


آقای ابوالفضل عابدینی مسئول روابط عمومی مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران اولین سخنران جمع حاضر بودند که صحبت‌های خود را در مورد فعالیت‌ها و اهداف مجموعه و موضوع حق تحصیل ایراد نمودند و همچنین از برگزاری این نشست در کرمانشاه که فعالان مدنی زیادی را به جامعه تحویل داده است ابراز خرسندی کردند.


در ادامه حسام میثاقی به نمایندگی از کمیته حق تحصیل اقدام به سخنرانی نمودند. آقای میثاقی متوقف کردن روند محرومیت از تحصیل در وهله اول و همچنین بازگرداندن دانشجویان و محصلان به دانشگاه و مدارس را از اهداف اصلی کمیته عنوان داشتند. این دانشجوی محروم از تحصیل در ادامه، فعالیت‌های کمیته را به دو بخش تئوریک و عملی تقسیم نمود. بخش تئوری شامل قوانین و مقاوله نامه‌های بین‌المللی می‌باشد که کمیته سعی دارد تا نسبت به آموزش و تفهیم آن در جامعه ایران بپردازد همچنین فعالیت‌های عملی کمیته را به سه بخش اطلاع رسانی، حمایت حقوقی، ظرفیت سازی و آموزش تقسیم نمودند که در هر بخش کمیته با توجه به امکانات خود اقداماتی را انجام خواهد داد. آقای میثاقی در پایان تحقق اهداف کمیته را در سایه وحدت و انسجام اعضا و حامیان بر پایه قانون گرایی امکان پذیر دانست.


در ادامه نشست آقای پیمان قیامی هماهنگ کننده کمیته حق تحصیل در شهر کرمانشاه به صحبت پرداختند. ایشان از برگزاری این نشست ابراز خرسندی نمودند و ابراز امیدواری خود را برای ایجاد پلی ارتباطی بین فعالان حقوق بشر و فعالان مدنی استان با برگزاری چنین نشست‌هایی ابراز نمودند.


سخنران بعدی جمع آقای کاوه قاسمی کرمانشاهی از فعالان دانشجویی و عضو ارشد سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان بودند که با قرائت بیانیه و پیام سازمان متبوع خود به نشست حق تحصیل، محرومیت از تحصیل بهاییان و دیگر محرومیت‌های تحصیلی در ایران را محکوم نمودند. متن کامل بیانیه سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان در سایت این سازمان قابل دسترسی است.


در ادامه خانم منا رفیعی دانشجوی اخراجی دانشگاه رازی کرمانشاه به صحبت پرداختند. وی اظهار داشت که پس از گذشت سه ماه از تحصیل در دانشگاه، به ایشان ابلاغ شد که اجازه ادامه تحصیل را ندارند و پیگیری‌های ایشان تا به امروز بی‌نتیجه مانده است و البته مسئولین مربوطه علت اخراج ایشان را اعتقاد به بهاییت دانسته‌اند.


در ادامه آقای فرزاد پورمرادی روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر کرمانشاهی به صحبت برای جمع پرداختند. آقای پورمرادی با ابراز تأسف عمیق از ایجاد چنین محرومیت‌هایی آنها را مغایر با اصول حقوق بشری دانسته و محکوم نمودند، این فعال مدنی که خود نیز از دانشجویان ستاره دار می‌باشد در پایان سخنان خود، حضور در جمع را مثبت ارزیابی نموده و برای حمایت از کمیته حق تحصیل ابراز آمادگی نمودند.


آخرین سخنران جمع دکتر اسلامی از اولین قربانیان نقض حق تحصیل در دانشگاه‌ها به صحبت پرداختند. ایشان با صحبت درباره محرومیت خود در سال‌های اولیه انقلاب به اخراج خود از دانشگاه تهران در مقطع دکترا در سال 59 پرداختند و به توضیح وضعیت جامعه بهایی و محرومیت‌های وارده در حوزه تحصیلی بر آن از ابتدای انقلاب تا امروز پرداختند.


در همين رابطه: http://insannorg.accounts.combell.net/Article.aspx?fld=Data&id=134


منبع: مجموعه فعالان حقوق بشر در ايران


 http://hra-iran.net/index.php?option=com_content&view=article&id=1167:45356&catid=160:6954&Itemid=376

     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com