نامه سرگشاده
آقای بانکی مون، زنان و کودکان کرد سوری را دریابید! 24/5/1392
عالیجناب،همانگونه که مستحضرید کردها در سوریه با جمعیت 3 تا 4 میلیون نفری و عموماً ساکن در مناطق شمال و شمال شرقی آن کشور بزرگترین اقلیت قومی در سوریه هستند. این مردم در طول تاریخ موجودیت کشوری به نام سوریه، بویژه در نیم قرن اخیر از ابتدایی ترین حقوق سیاسی و فرهنگی محروم و حتی از حقوق شهروندی و حق تابعیت نیز بی نصیب بوده اند. اما علیرغم این بی حقوقی ها و محرومیت ها مردم و اغلب سازمان های سیاسی کرد در جنگ جاری میان دولت حاکم و مخالفانش، سیاست و مواضعی بی طرفانه اتخاذ نمودند،ولی این سیاست متاسفانه مانع از تعرض و حملات نیروهای طرفین درگیر به مناطق کردنشین نشده است، تا آنجا که اخیراً تعدد و شدت این حملات افزایش یافته و تنها طی چند هفته گذشته دهها تن از نیروهای مردمی محافظ کرد،کشته شده و صدها نفر از روستائیان بی دفاع ربوده و اسیر و زندانی گردیده اند.
در این مدت برخی از فعالان سیاسی و رهبران کرد ترور و تعدادی از گروگان های کرد زنده زنده در آتش سوزانده شدند و به طرز دلخراشی به قتل رسیده اند. در آخرین زنجیره حملات و جنایات انجام گرفته علیه مردم کرد در سوریه 450 زن و کودک و سالمند روستایی از جمله یکصد کودک خردسال،بی رحمانه قتل عام شدند. این رشته از جنایات هولناک ظاهراً توسط گروه های وابسته به سازمان القاعده صورت گرفته که گفته می شود در میان اپوزیسیون نیروهای مخالف دولت نفوذ کرده اند.
عالیجناب !
با عنایت به مراتب فوق،سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان از جنابعالی به عنوان دبیرکل سازمان ملل درخواست می نماید با یافتن راه چاره ای برای توقف و جلوگیری از کشتار زنان و کودکان بی دفاع کرد در سوریه و شهروندان غیر نظامی آن کشور،سریعاً اقدام نمایید، همچنین جهت انجام تحقیقات پیرامون کشتار مردم بی دفاع و شناسایی آمران و عاملان جنایات اخیر در کردستان سوریه و سپردن آنان به دست عدالت، هیات ویژه ای به آن کشور اعزام نمایید.
محمدصدیق کبودوند/ زندان اوین
آگوست 2013/ مرداد 1392
بیشتر

  نامه سرگشاده
رهبران جنبش سبز و زندانیان سیاسی آزاد شوند 20/5/1392
بیش از سه سال و نیم است که آقایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی از رهبران جنبش سبز بدون برگزاری دادگاه و یا محکومیت به حبس، زندانی شده و در حبس خانگی از همه حقوق انسانی و قانونی خود محروم شده اند.بطوریکه آنان نیز همانند دیگر زندانیان سیاسی از ابتدایی ترین حقوق خود محروم و یا با شدیدترین محدودیت ها روبرو می باشند تا آنجا که این موضوع و عدم اطلاع عمومی از وضعیت آنها نگرانی هایی را در جامعه بویژه برای مدافعان حقوق بشر بوجود آورده است.
متاسفانه پیش ازاین نیز آیت الله منتظری از رهبران عالی رتبه سیاسی و مذهبی انقلاب 1357 که به سرکوب های سیاسی و کشتار زندانیان و نقض حقوق اساسی مردم اعتراض داشت سال ها در حبس خانگی بسر برد و تا پایان عمر با محدودیت های سیاسی مواجه شد.
اینجانب محمدصدیق کبودوند به عنوان مدافع حقوق بشر که خود نیز زندانی می باشم مراتب نگرانی خود را از ادامه حبس غیرقانونی آقایان موسوی و کروبی و همچنین اعمال محدودیت ها و تهدیدهای رسمی و غیررسمی علیه فعالان اصلاح طلب ابراز می نمایم و به نام خود و از طرف سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان از رئیس جمهور جدید و مسئولان عالی قضایی و امنیتی درخواست میکنم تا به حبس خانگی رهبران جنبش سبز و تهدید رهبران اصلاح طلب پایان داده و شرایط را برای آزادی همه زندانیان سیاسی، عقیدتی و وجدانی و هم چنین اعاده حقوق سیاسی و مدنی مردم ایران و احترام به حقوق بشر را فراهم آورند.
تهران/ زندان اوین
محمدصدیق کبودوند
مردادماه 1392/ آگوست 2013
بیشتر

  اطلاعیه مطبوعاتی
قریب الوقع بودن اجرای احکام اعدام زندانیان سیاسی و مذهبی کرد. 15/5/1392
اطلاعیه:
طی هفته های اخیر ،بعد از انتخابات ریاست جمهوری احکام اعدام ده ها تن از شهروندان زندانی در شهرهای مختلف ایران توسط قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران به اجرا گذاشته شده است . حکومت جمهوری اسلامی ایران که تا چند هفته قبل از انتخابات جهت تشویق مردم به حضور در انتخابات ریاست جمهوری اعدام ها را کم کرده بود، طی هفته های اخیر با سرعت در حال اجرای احکام اعدام به تاخییر افتاده میباشد که بار دیگر فضایی خشن و غیر منطقی از ایران را به نمایش گذاشته است.
به نقل از خبرگزاری کردپا شش زندانی کُرد به نام‌های حامد احمدی، کمال مولایی، صدیق محمدی، سیدهادی حسینی، جهانگیر و جمشید دهقانی، به منظور اجرای حکم اعدام به سلول‌های انفرادی زندان قزل‌حصار منتقل شده اند و اجرای حکم آنها قریب‌الوقوع می‌باشد.
سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ،ضمن ابراز نگرانی شدید از صدور احکام اعدام واجرای قریب الوقع آن خواستار واکنش فوری سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در این زمینه است.
سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ضمن هشدار به مقامات حکومت اسلامی ایران مبنی عواقب ناگوار امنیتی بعد از اجرای احکام ناعادلانه اعدام درمناطق کردنشین ،درخواست میکند که با لغو حکم اعدام زندانیان سیاسی و مذهبی کرد فضای آرام و بدور از خشونت را در مناطق کردنشین حفظ و به پایداری آن کمک کند.
دبیرخانه سازمان دفاع از حقوق بشر کردستانa
تهران-15 مرداد1392
6 اگوست 2013

اسامی زندانیان سیاسی با حکم اعدام:
سیاسی: حبیب الله لطیفی، رشید آخکندی، مصطفی سلیمی، شیرکو معارفی، سمکو خورشیدی، سیروان نژاوی، ابراهیم عیسی‌پور، رزگار ( حبیب ) افشاری، علی افشاری،حبیب الله گلپری پور ،زانیار مرادی،لقمان مرادی،هوشنگ رضایی،رضا اسماعیلی،بهروز آلخانی،سید سامی حسینی،سید جمال محمدی ،بختیار معماری.
مذهبی: حامد احمدی،بهرام احمدی،کمال مولایی،اصغر رحیمی،بهنام رحیمی،جهانگیر دهقانی،محمد ظاهر بهمنی،جمشید دهقانی،کیوان زند کریمی،هوشیار محمدی،شهرام احمدی، پوریا محمدی، مختار رحیمی، بهمن رحیمی، محمدیاور رحیمی، امید پیوند، فرزاد شاه‌نظری و محمد غریبی.
زندانیان مذهبی اعدام شده: هوشیار محمدی ٣٣ ساله، بهران احمدی ٢١ ساله، کیوان زندکریمی ٢٤ ساله، اصغر رحیمی ٢٤ ساله، محمد ظاهیر بهمنی ٢٣ ساله و بهنام رحیمی ٣١ ساله همگی اهل سنندج.

بیشتر

  بیانیه عمومی
کبودوند:ترور و قتل رهبران و شهروندان کرد محکوم است 15/5/1392
بیشتر

  بیانیه عمومی
برادران کرد پور را بدون قید و شرط آزاد کنید 14/5/1392
برادران کرد پور را بدون قید و شرط آزاد کنید.

تهدید وکلای مدافع، نقض حقوق بشر است.

خسرو و مسعود کُردپور در روزهای هفدهم و نوزدهم اسفندماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی در شهر مهاباد بازداشت شدند و پس از چند ماه حبس انفرادی در ارومیه به زندان مهاباد انتقال یافتند . بنابرگزارشات دریافتی محاکمه برادران کردپور امروز چهارده هم مرداد ماه در دادگاه انقلاب شهر مهابادبرگزار شد.

براساس این گزارش خسرو کُردپور از سوی دادستان عمومی به محاربه از طریق، اجتماع و تبانی و اقدام علیه امنیت ملی،توهین به رهبر ایران ، فعالیت تبلیغی علیه نظام و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی متهم شده است .

همچنین در کیفرخواست صادره برای مسعود کُردپور اتهاماتی نظیر، اجتماع و تبانی جهت اقدام علیه امنیت ملی،توهین به رهبر ایران ، فعالیت تبلیغی علیه نظام و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی وارد شده است.

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ضمن رد اتهامات کلیشه ای و بی پایه واسا س که سالهاست از سوی مقامات امنیتی و قضایی نسبت به فعالان حقوق بشر و روزنامه نگاران در مناطق کردنشین اظهار میشود برادران کردپور را فقط روزنامه نگار و فعال حقوق بشر میداند که فعالیتهای اشکار و روشنی در حوزه اطلاع رسانی و خبر داشته اند و خواستار آزادی فوری و بدون قید وشرط این دو فعال حقوق بشر و روزنامه نگار است.

همچنین سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ضمن ابراز نگرانی نسبت به احتمال بازداشت آقای کمال حسینی ازدیگر همکاران آژانس خبری مکریان به مقامات امنیتی هشدار میدهد تهدید وکلای این دو فعال کرد، آقایان نعمت احمدی، عباس جمالی و عثمان مزین نقض اشکار حقوق بشر و حقوق مدنی است درحالی که وکلای مدافع باید از نظر امنیتی وقضایی آزاد و مستقل باشند.

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان

دوشنبه 14 مردادماه 1392

5- اگوست 2013
بیشتر

  مناسبتنامه
تسلیت به مردم کردستان 13/5/1392
تسلیت به مردم کردستان
شاعر بزرگ و نامدار کرد جناب آقای شیرکو بیکس(بی که س) امروز چشم از دنیا فروبست و مردم کرد را از موهبت وجودش محروم کرد.
سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان با حزن و اندوه فراوان مرگ این شاعر فرهیخته را به ملت کرد تسلیت میگوید و صبر و تحمل مصیبت وارده را برای خانواده آن بزرگوار آرزومند است.
دبیرخانه سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان
یکشنبه 13 مردادماه 1392
چهارم اگوست2013

وصیت نامه شیرکو بیکس
راستش را بخواهید من نمیخواهم در هیچکدام از تپه ها و گورستان های مشهور این شهر به خاک سپرده شوم. اول به خاطر اینکه جای خالی نمانده و دوم برای اینکه من اصولا اینگونه جاهای شلوغ را دوست ندارم!.من میخواهم –اگر شهرداری شهرمان اجازه دهد- من را در جوار تندیس شهدای 1963 سلیمانی به خاک بسپارند.(فضای آنجا لذت بخش تر است و من نفسم نمی گیرد!)
من دوست دارم پس از مرگم هم همراه و همدم با مردم شهرم و صدای موسیقی و رقص و زیباییهای این پارک باشم.
میخواهم کتابخانه و دیوانهای اشعار و عکس هایم را در یک کافه تریا و باغچه ای کوچک نزدیک مزارم بگذارید تا پاتوقی شود برای شاعران و نویسندگان و دختران و پسران عاشق و همه آنها مهمان من باشند.
من دوست دارم از الان مانند یک رویا تمام این صحنه ها را در این پارک ببینم.
من می خواهم همزمان با صدای دلنواز ساز و آواز و مقام علی مردان و سرود " خدایا وطن را آباد کن"
در پرچم کردستان کفن شده و به خاک سپرده شوم
من میخواهم در مراسم خاکسپاری و تعذیه ام موسیقی نواخته شود و تابلوی هنرمندان شهرم بر روی مزارم گذاشته شود .
من میخواهم پس از مرگم جایزه ای ادبی سالانه ای به نام "بیکس" به زیباترین دیوان شعر داده شود و هزینه آن از آنچه به ارث می گذارم پرداخت شود


بیشتر

  اطلاعیه مطبوعاتی
دولت جدید به خواست و اراده مردم ایران احترام بگذارند 9/5/1392
با احترام به مبارزه مدنی و مسالمت جویانه مردم ایران برای پیگیری و کسب مطالبات و خواسته های برحق شان با تحسین شعور، آگاهی و هوشیاری سیاسی آنان در بهره گیری از فرصت های حداقل موجود برای ابراز اعتراض ها و بیان خواسته تغییر وضعیت حاکم و با حمایت از خواست اساسی و اراده مردم برای رهایی از استبداد و دیکتاتوری و دستیابی به آزادی و دموکراسی واقعی و حقوق بشر، همراهی خود را با مبارزه جدی مردم ایران جهت نیل به تمامی حقوق و مطالبات مشروع شان اعلام می دارم.
بیشتر

  پیام نامه
مردم شریف اقلیم کردستان 9/5/1392
تسلیت
مردم شریف اقلیم کردستان
مرگ ناگهانی نویسنده ،سیاستمدار و مدافع حقوق بشر نامدار کرد جناب آقای فلک الدین کاکایی ما مدافعین حقوق بشر را نیز داغدار کرد .
سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ضمن عرض تسلیت به خانواده محترم وی ،مردم کردستان،پارت دمکرات کردستان عراق آرزوی صبر و تحمل مصیبت وارده را دارد.
سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان
چهارشنبه 31 جولای 2013
بیشتر

  مناسبتنامه
13/5/1392
تسلیت به مردم کردستان
شاعر بزرگ و نامدار کرد جناب آقای شیرکو بیکس(بی که س) امروز چشم از دنیا فروبست وبرای همیشه به شعر گفتن پایان داد.
سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان مرگ این شاعر بزرگوار را به ملت کرد تسلیت میگوید و آرزوی صبر و تحمل مصیبت وارده را برای خانواده آن بزرگوار دارد.
دبیرخانه سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان
یکشنبه 13 مردادماه 1392
چهارم اگوست 2013
بیشتر


آرشیو ماهیانه:

آذر1387  -  دی1387  -  بهمن1387  -  اسفند1387  -  

فروردین1388  -  اردیبهشت1388  -  خرداد1388  -  تیر1388  -  

مرداد1388  -  شهریور1388  -  مهر1388  -  اسفند1388  -  

فروردین1389  -  شهریور1389  -  مهر1389  -  آبان1389  -  

آذر1389  -  دی1389  -  بهمن1389  -  اسفند1389  -  

فروردین1390  -  اردیبهشت1390  -  خرداد1390  -  تیر1390  -  

مرداد1390  -  شهریور1390  -  مهر1390  -  آبان1390  -  

آذر1390  -  دی1390  -  بهمن1390  -  فروردین1391  -  

اردیبهشت1391  -  خرداد1391  -  تیر1391  -  مرداد1391  -  

شهریور1391  -  آبان1391  -  آذر1391  -  دی1391  -  

بهمن1391  -  اسفند1391  -  فروردین1392  -  اردیبهشت1392  -  

خرداد1392  -  تیر1392  -  مرداد1392  -  شهریور1392  -  

مهر1392  -  آبان1392  -  آذر1392  -  دی1392  -  

بهمن1392  -  اسفند1392  -  فروردین1393  -  اردیبهشت1393  -  

خرداد1393  -  تیر1393  -  مرداد1393  -  شهریور1393  -  

مهر1393  -  آبان1393  -  آذر1393  -  دی1393  -  

بهمن1393  -  اسفند1393  -  فروردین1394  -  اردیبهشت1394  -  

خرداد1394  -  تیر1394  -  مرداد1394  -  مهر1394  -  

آبان1394  -  آذر1394  -  دی1394  -  بهمن1394  -  

اسفند1394  -  فروردین1395  -  اردیبهشت1395  -  خرداد1395  -  

تیر1395  -  مرداد1395  -  آبان1395  -  آذر1395  -  

دی1395  -  فروردین1396  -  اردیبهشت1396  -  خرداد1396  -  

تیر1396  -  مرداد1396  -  شهریور1396  -  مهر1396  -  

آبان1396  -  دی1396  -  بهمن1396  -  اسفند1396  -  

فروردین1397  -  اردیبهشت1397  -  تیر1397  -  مرداد1397  -  

شهریور1397  -  مهر1397  -  آبان1397  -  آذر1397  -  

دی1397  -  اسفند1397  -  

     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com