اطلاعیه مطبوعاتی
حمایت خود را از کمپین “زن بودن ابزار تحقیر و تنبیه هیچ کس نیست” اعلام میداریم 31/1/1392


حمایت خود را از کمپین “زن بودن ابزار تحقیر و تنبیه هیچ کس نیست” اعلام میداریم

اطلاعیه

دبیرخانه سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان

"نیروهای انتظامی مریوان، روز دوشنبه ۲۶ فروردین یک متهم مرد را در حالیکه لباس های زنانه قرمز بر تن او کرده بودند، در سطح شهر گردانده و نمایش دادند. دادگاهی در مریوان «حکم گرداندن در سطح شهر با لباس های زنانه» را برای سه متهم مرد صادر کرده بود که حکم یکی از آنجا اجرا شد. این اقدام روز بعد، اعتراض شماری از زنان و مردان مریوان را در پی داشت. آنها در یکی از میادین مریوان دست به تجمع زدند و با پوشیدن لباس های قرمز، اعتراض خودشان را به این رفتار دستگاه قضایی و نیروی انتظامی نشان دادند. اما اعتراضات محدود به مریوان نشد. کمپینی با محورت این صفحه آغاز به کار کرده. کمپین «زن بودن ابزار تحقیر و تنبیه هیچ کس نیست» در حمایت از اقدام به جا و مدنی زنان پیراهن قرمز مریوان و نیز این باور که پوشش زنانه و یا زن بودن ابزاری نیست که بتوان با آن هیچ انسانی را تحقیر یا مورد تنبیه قرار داد، شکل گرفته است"

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ضمن ابراز انزجار ازاین حرکت توهین آمیز نهادهای قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران نسبت به زنان ایرانی حمایت کامل خود از تلاش جمعی از فعالان جامعه مدنی ایرانی تحت عنوان “زن بودن ابزار تحقیر و تنبیه هیچ کس نیست،” را اعلام میدارد.

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان این حرکت آگاهی‌بخش جمعی را که هدف آن افزایش آگاهی در مورد وضعیت زنان در ایران است را تلاش ارزنده ای توسط فعالان مدنی میداند و بر این باور است که این تلاش جمعی وخامت روزافزون شرایط زنان ایرانی را برجسته می سازد،امید است که این کمپین بتواند دیگر فعالان و مدافعان حقوق زنان ایرانی را بسوی خود جلب نماید .

این سازمان همچنین امیدوار است این کمپین که در نوع خود بی نظیر است توجه سازمانهای بین المللی از جمله عفو بین الملل، دیده‌بان حقوق بشر ، کمپین بین اللملی حقوق بشر در ایران، فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران و دیگر سازمانها و شخصیت ایرانی و بین المللی را به خود جلب نماید.

شنبه 20آوریل 2013

31فروردین 1391


بیشتر

  فراخوان
اول ماه مه امسال را روز همبستگی با کولبران کرد اعلام کنید! 30/1/1392
فراخوان!

وجدان های بیدار

احزاب ، سازمانهای سیاسی و تشکلهای کارگری!

سازمانهای مدافع آزادیهای مدنی و حقوق بشر!

سالهاست که بی حقوقی و اجحاف در جامعه مدنی ایران بخاطر سیاستهایی نظامی گری حکومت اسلامی ایران ابعاد فاجعه باری به بار آورده است.در همین راستامناطق کشاورزی و دامداری در روستاهای کرد نشین مرزی به‌ آتش کشیده میشوند تا به‌ این وسیله‌ زیر بنای محیط اجتماعی آنان از بین برود و ملت کرد را به تمکین و مطیع اوامر خویش وا دارند.

عدم وجود اشتغال برای مرزنشیان مناطق کردنشین آنها را وادار کرده‌ است که‌ برای رسیدن به‌ یک زندگی ابتدای مجبور به‌ کولبری در مقابل دستمزدی بسیار ناچیز در مناطق مرزی برای امرار معاش شوند.هر روزه در مناطق مرزی کشتار این قشر زحمتکش تداوم داشته و نیروهای نظامی ، عملآ بدون هیچ ابایی ،هم بعنوان دستگاه قانونگذار و هم مجری تحت عنوان قاچاقچی ، کولبران ستمدیدە را از راه دور محاکمه و بقتل میرسانند ،امری که با توجه به نوع اجناس و کالاهایی که رد و بدل میشود ،در قوانین ایران هرگز بعنوان جرم تلقی نمیشود چرا که این کالاها نه تاثیرات مخربی دارند و نه مغایر مصالح عمومی هستند .

بنابراین کولبران زحمتکش کرد را که فاقدهر نوع تامین اجتماعی از قبیل حق بیمه ، حق بازنشستگی ، حقوق بیکاری و پوشس درمانی هستند را میتوان بعنوان تهیدست ترین قشر جامعه ایران قلمداد نمود که علیرغم این بی حقوقی فاحش و آشکار ،نباید با گلوله های نظامیان بخاطر کسب روزی و معیشت مصیبت بار برای خانواده هایشان هر روزه بە خاک و خون کشیده شوند.

ما امضا کنندگان این فراخوان ضمن تبریک روز جهانی کارگر،از وجدانهای بیدار درخواست داریم اول ماە مە امسال بعنوان روزهمبستگی با کولبران کورد نام گذاری شود.

جمعیت حقوق بشرکرد

سازمان حقوق بشر کردستان

کوردوساید واچ ( چاک –کمیته شرق کوردستان)

2013-04-20
بیشتر

  اطلاعیه مطبوعاتی
دفاع از حقوق بشر و حقوق دموکراسی مردم کرد و مردم ایران 22/1/1392
دفاع از حقوق بشر و حقوق دموکراسی مردم کرد و مردم ایران
اطلاعیه:
سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان طی سال های فعالیت با محدودیت ها و تنگناهای زیادی مواجه بوده و انواع فشارها، تهدیدها و حتی سرکوب را تجربه کرده است. در آغاز نهمین سال از تاسیس آن امکان فعالیت برای آن بسیار محدودتر و ناامن تر شده است، از طرفی این سال ها وضعیت حقوق بشر نیز چه در کردستان و چه در تمام کشور نه تنها بهبود نیافته بلکه به طور فزاینده ای نقض محدود سلب و یا سرکوب گردیده است.
تا آنجا که گزارشگر ویژه حقوق بشر نقض گسترده و سیستماتیک و وخیم بودن وضعیت حقوق بشر در ایران را تایید کرده است. سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان که با هدف دفاع از حقوق بنیادین و آزادی های اساسی مردم و حمایت از انسانیت ، مدنیت، رفاه و امنیت انسانی، صلح ودموکراسی و ارزش های پذیرفته شده جهانی بنا نهاده شده است. در برابر نقض حقوق بشر و نقض حقوق و آزادی ها و سرکوب های سیاسی و مدنی هرگز ساکت نبوده است. این سازمان در برابری مدنی و برابری سیاسی تمام ساکنان کشور اعم از زن و مرد مذهبی و غیرمذهبی مسلمان و غیرمسلمان شیعه و سنی، فارس و غیرفارس و تمامی ملیت ها و اقوام اعم از ترک، کرد، عرب و بلوچ و ترکمن تاکید دارد و تبعیضات سیاسی و مذهبی و مدنی مبتنی بر مذهب و عقیده، جنسیت، ملیت و قومیت و به طور ویژه تمایز سالاری مذهبی، سیاسی و مدنی را غیرقابل توجیه و ناقض حقوق اساسی مردم می داند.
سازمان حقوق بشر کردستان شرایطی را خواستار است که در آن همه شهروندان و جوامع ایرانی با برخورداری از حقوق برابر و دموکراتیک بتوانند آزادانه در حاکمیت بر خویش و اراده امور کشور مشارکت نموده و توسعه انسانی و اجتماعی، سیاسی و فرهنگی و اقتصادی را پی برگیرند. این سازمان بار دیگر تعهد خود را مبنی بر دفاع از حقوق بشر و آزادی و برابری و حقوق دموکراتیک مردم کرد و شهروندان ایرانی، تجدید می نماید.
22/1/1392- 11 آوریل 2013
بیشتر

  بیانیه عمومی
نگذاریم بنای اصول حقوق بشر از شرم فرو بریزد 20/1/1392
نگذاریم بنای اصول حقوق بشر از شرم فرو بریزد
بیانیه:
در آستانه آغاز نهمین سال فعالیت سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان در روز نهم آوریل،دبیرخانه سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان درانتقاد از برخی رسانه ها و مطبوعات سایبری غیرحکومتی و رسانه های مستقل و آزاد فارسی زبان و برخی نهاد های حقوق بشری و فعالین آن بیانیه ای منتشر کرده است که بشرح ذیل میباشد:
رفتارها و برخوردهای دوگانه و متناقض با حقوق بشر و اعمال تمایزها و تبعیض های برخی رسانه ها و مطبوعات سایبری غیرحکومتی و رسانه های مستقل و آزاد فارسی زبان و برخی نهاد های حقوق بشری و فعالین آن ناامیدکننده و تاسف بار است ،رسانه هایی که تنها ابزار در اختیار منتقدان و مخالفان و منعکس کننده نظرات ودیدگاه های رسمی آنان اند. رسانه هایی که امروز ظاهراً به میدان مبارزاتی اغلب اپوزیسیون تبدیل شده و احتمالاً عرصه مبارزه به استفاده از آنها محدود شده است. در این حال امروز اغلب این رسانه ها همراه با مجموعه ای از رسانه های مستقل در کنار نهادها و تشکل های مدنی و سیاسی هریک به فراخورگستره دید خود، با پوشش دادن موضوعاتی چون حقوق بشر و فعالیت های مدنی به نوعی خود را حامی و مدافع ارزش هایی از قبیل آزادی، دموکراسی و حقوق بشر معرفی می کنند. همانطور که دولت مستقر و مجموعه حاکمیت جمهوری اسلامی ایران نیز با تعاریف و تفسیرهای خاص خود از آزادی، مردم سالاری و حقوق بشر چنین ادعایی را مطرح می کند.
در چنین حالت واضحی تحلیل ادعای دولت جمهوری اسلامی و قضاوت در مورد عملکرد و رفتار آن، با عنایت به اعمال و استقرار قدرت در یک چارچوب معین و در شکل موجود آن قابل بررسی و ارزیابی است. اما درباره عملکرد احزاب و سازمان های سیاسی که هنوز به قدرت دست نیافته اند و تنها در مسیر فعالیت و مبارزه حمایت از برخی ارزش های انسانی را مطرح می نمایند شاید نتوان به آسانی به قضاوت پرداخت و یا تحلیلی از آن ارایه داد. لیکن موضع گیری ها و رفتارهای جاری و اخیر این گونه مجامع و عملکرد رسانه های وابسته به آنها می تواند بیان کننده میزان پای بندی چنین گروه هایی به ارزش های مطروحه باشد.
با نگاهی به رفتار رسانه ای و مطبوعاتی احزاب، گروه ها و مجامع سیاسی و مدنی می توان دریافت هر حزب وانجمن ویا طیف و جناحی تاچه سطحی و به چه میزان به حقوق و آزادی های اساسی مردم معتقد است؟ تا چه حد باورمندانه آزادی، دموکراسی و حقوق بشر را مورد تعقیب قرار می دهد. و یا چگونه و با چه کیفیتی در مطالبه و تامین این حقوق با مردم همراهی نشان می دهد؟
شاید مروری اجمالی بر مطالب و موضوعات ارائه شده در بسیاری از رسانه های صوتی و تصویری و مطبوعات سایبری موجود فارسی زبان کافی باشد تا بتوان به عمق وجود برخی رفتارها و برخوردهای دوگانه و متناقض با حقوق بشر و اعمال تمایزها و تبعیض های ناامیدکننده و تاسف بار پی برد .
تقسیم مردم به خودی و غیرخودی با الگوبرداری از حکومت ها و سکوت در برابر نقض حقوق غیرخودیها، بایکوت نمودن و یا مخالفت کردن با طرح حقوق و مطالبات اقوام و مردمان رنج دیده مناطق حاشیه ای کشور و نادیده گرفتن مبارزه مدنی و مسالمت آمیز یک قوم یا بخشی از مردم و بایکوت کردن فعالان سیاسی و مدنی اقوام بی شک همراهی با ناقضان حقوق بشر و تایید نقض این حقوق محسوب می شود. چنان که تاکید بر برخی موارد نقض حقوق بشر مربوط به اشخاص ویژه هم فکر و هم طیف و اغماض و نادیده گرفتن موارد نقض حقوق بشر در باره برخی اشخاص خاص سیاسی و مدنی نا هم سو، و بایکوت کردن افراد به صرف احتمالی داشتن افکار و اندیشه ویژه و یا بدلایلی چون تعلقات قومی و مذهبی ، هم نیز خود از مصادیق نقض صریح حقوق بشر است. از این رو ادعای حمایت از حقوق بشر و در عین حال قائلیت به تمایز و تبعیض بین افراد قربانی نقض حقوق بشر نه تنها کمک به این حقوق نیست بلکه تیشه زدن به اساس حقوق بشر و اصولی است که مبتنی بر تساوی و برابری و منع هرگونه تمایز و تبعیض است.
مشاهده تبعیض و تمایز و سکوت نسبت به مبارزات اقوام و بایکوت کردن فعالان غیرفارس زبان به شدت شوکه کننده است. در چنین شرایطی است که به نظر می رسد اساساً اختلاف نظر فاحشی بین حاکمیت دارای قدرت و غالب اپوزیسیون فاقد قدرت در این ارتیاط متصور نباشد. به راستی که وضیعتی یاس آور است آیا اقوام و اقلیت های ساکن در ایران بویژه کردها از نظر این دسته از اپوزیسیون می توانند ایرانی باشند و یا اصولاً بخشی از شهروندان این سرزمین محسوب خواهند شد؟! آیا فقط مردم و فعالان سیاسی و مدنی کرد باید بر وجود پیوندهای ازهم گسیخته شده و یا عملاً نداشته تاکید و اصرار بورزند؟
چنین وضعیت تاثربرانگیزی را می توان در تعداد زیادی از رسانه های متعلق به اپوزیسیون و رسانه های آزاد و مستقل فارسی زبان و حتی نهادهای حقوق بشری ایرانی به وضوح مشاهده کرد. البته شاید نتوان فرد، افراد، گروه؛ انجمن و یا دسته و طیف خاصی را مورد خطاب قرار داد. به نظر می رسد رسوبات برجای مانده از افکار شونیستی و شبهه فاشیستی دهه های گذشته مانند خودمحوربینی، تمامیت طلبی و برتری جویی قومی و زبانی و مذهبی متاسفانه هنوز افکار و اندیشه تعداد زیادی از فعالان سیاسی و مدنی را در اسارت خود نگه داشته است و برخی ذهنیت های قوام یافته حاصل دوران جنگ سرد نیز هم چنان فریزشده باقی مانده و کماکان روح و روان بسیاری را در تسخیر و تحت فرمان دارد.
در هرحال این گونه رفتارها خود محکی است برای آنان که ادعای حمایت از حقوق بشر؛ برابری و همزیستی برادرانه در میان مردمان ایرانی دارند و هم مبنایی است برای قضاوت درباره حامیان و مدافعان راستین حقوق بشر و حقوق مردم. پر واضح است که دفاع بد از حقوق بشر و استفاده ابزاری از آن ضربه به اساس این حقوق است و این گونه اقدامات بی تردید مدافعان واقعی آن را نیز شرمسار می سازد. البته امید است بنای اصول حقوق بشر خود از شرم فرو نریزد. شرم از دفاعیات سوء و ناهنجاروگزینشی از آن،شرم از سوءاستفاده هایی که به نام و در حمایت و دفاع از حقوق و ارزش های انسانی از آن می شود و شرم از سوءاستفاده های ناجوان مردانه باندی و مافیایی از موضوع حقوق بشر . بیایید نگذاریم بنای اصول حقوق بشر از شرم فرو بریزد.
دبیر خانه سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان
سه شنبه نهم آوریل 2013

بیشتر

  اطلاعیه مطبوعاتی
گروه تحقیق حبس های خود سرانه سازمان ملل:حبس کبودوند خود سرانه است 7/1/1392
گروه تحقیق حبس های خود سرانه سازمان ملل:
حبس کبودوند خود سرانه است
خبر گزاری دیدبان حقوق بشر کردستان:گروه تحقیق حبس های خود سرانه سازمان ملل ،در رای خود حبس آقای کبودوند را خود سرانه اعلام نموده و خواستار آزادی ایشان شده است ،این رای در گزارش سالانه این گروه به شورای حقوق بشر سازمان ملل منعکس شده است.
بر اساس قانون کاری گروه تحقیق حبس های خود سرانه ،این گروه تصمیمش را در مورد آقای کبودند که در شصت و پنجمین جلسه آن در تاریخ 14 تا 23 نوامبر 2012 با وجود شرکت نکردن دولت ایران در جلسه برگزار شد اعلام کرد.
بر اساس این رای محروم کردن آقای کبودند از آزاد اندیشی ،غیرقانونی است و بر خلاف بند های 21،19،18،11،10،9 کنوانسیون جهانی حقوق بشر و همچنین بند19،14،9 میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است و در بخشهای 1 ، 2 و3 کاری گروه تحقیق حبس های خود سرانه سازمان ملل قرار گرفته است.
این گروه بر اساس تصمیم فوق از دولت ایران درخواست میکند که آقای کبودوندتحت درمان پزشکی قرار گیرد . همچنین این گروه بر این باور است که دولت ایران باید آقای کبودوند را آزاد و بر اساس بند 5 ماده 9 میثااق بین المللی حوق مدنی وسیاسی به آقای کبودوند حق تقاضای غرامت بدهد.
گروه تحقیق حبس های خود سرانه سازمان ملل از دولت ایران خواسته است که پاسخ به درخواستهای این گروه را جدی بگیرد

چهارشنبه 7 فروردین 1392بیشتر

  پیام نامه
توقف نقض حقوق بشر در ایران نیازمند اقدامات جدی تر است 7/1/1392
کردوند: محمدصدیق کبودوند با ارسال نامه ای از زندان به کارگیری ساز و کارهای موثرتر بین المللی را برای توقف نقض حقوق بشر در ایران را خواستار شد. کبودوند گفته است از متن و محتوای گزارش اخیر آقای احمد شهید گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر ملل متحد در امور ایران اطلاع چندانی ندارد اما آن را بسیار با اهمیت می داند، از آن جهت که گسترده و سیستماتیک بودن نقض حقوق بشر را مورد تایید قرار دادند.
وی می گوید: تعرض و تجاوز به حقوق بنیادین و آزادی های اساسی ایران در دهه ها، سال ها، ماه ها و روزهای گذشته انکارناپذیر و غیرقابل توجیه است و از آنجا که روند تهدید نقض گسترده و یا سلب حقوق و آزادی‏های مردم تا به امروز متوقف نشده و یا حتی سیر نزولی به خود نگرفته است و از آنجا که هیچگونه تغییر و اصلاح قابل توجه در رفتار ناقضان حقوق بشر و تعاملی به احترام به حقوق وآزادی های اساسی مردم از سوی اربابان قدرت تاکنون نشان داده نشده است بنابراین اقدامات جدی تر ضرورت می یابد.
کبودوند در ادامه می گوید انتظار این است که مکانیزم بین المللی حقوق بشر و وجدان بیدار جامعه جهانی افزون بر نظارت های گسترده تر بر وضعیت حقوق بشر به مثابه فرودستی اخلاقی و حقوقی و انسانی از سازو کارهای موثرتری جهت توقف روند نقض فاحش و سیستماتیک حقوق بشر در ایران کمک می گیرد.
24 مارس 2013/ 5 فروردین 1392
بیشتر


آرشیو ماهیانه:

آذر1387  -  دی1387  -  بهمن1387  -  اسفند1387  -  

فروردین1388  -  اردیبهشت1388  -  خرداد1388  -  تیر1388  -  

مرداد1388  -  شهریور1388  -  مهر1388  -  اسفند1388  -  

فروردین1389  -  شهریور1389  -  مهر1389  -  آبان1389  -  

آذر1389  -  دی1389  -  بهمن1389  -  اسفند1389  -  

فروردین1390  -  اردیبهشت1390  -  خرداد1390  -  تیر1390  -  

مرداد1390  -  شهریور1390  -  مهر1390  -  آبان1390  -  

آذر1390  -  دی1390  -  بهمن1390  -  فروردین1391  -  

اردیبهشت1391  -  خرداد1391  -  تیر1391  -  مرداد1391  -  

شهریور1391  -  آبان1391  -  آذر1391  -  دی1391  -  

بهمن1391  -  اسفند1391  -  فروردین1392  -  اردیبهشت1392  -  

خرداد1392  -  تیر1392  -  مرداد1392  -  شهریور1392  -  

مهر1392  -  آبان1392  -  آذر1392  -  دی1392  -  

بهمن1392  -  اسفند1392  -  فروردین1393  -  اردیبهشت1393  -  

خرداد1393  -  تیر1393  -  مرداد1393  -  شهریور1393  -  

مهر1393  -  آبان1393  -  آذر1393  -  دی1393  -  

بهمن1393  -  اسفند1393  -  فروردین1394  -  اردیبهشت1394  -  

خرداد1394  -  تیر1394  -  مرداد1394  -  مهر1394  -  

آبان1394  -  آذر1394  -  دی1394  -  بهمن1394  -  

اسفند1394  -  فروردین1395  -  اردیبهشت1395  -  خرداد1395  -  

تیر1395  -  مرداد1395  -  آبان1395  -  آذر1395  -  

دی1395  -  فروردین1396  -  اردیبهشت1396  -  خرداد1396  -  

تیر1396  -  مرداد1396  -  شهریور1396  -  مهر1396  -  

آبان1396  -  دی1396  -  بهمن1396  -  اسفند1396  -  

فروردین1397  -  اردیبهشت1397  -  تیر1397  -  مرداد1397  -  

شهریور1397  -  مهر1397  -  آبان1397  -  آذر1397  -  

دی1397  -  اسفند1397  -  

     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com