گزارش خبری
نامه سرگشاده فعالان حقوق بشر کُرد به دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل 18/2/1398
مدافعان حقوق بشر کُرد طی نامه‌ایی سرگشاده خطاب به کومی نایدو، دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل ضمن ابراز تاسف از برخورد خشونت‌آمیز و تحقیر کننده با فعالان کُرد و غیرکُردی که هفته‌ پیش در دفتر لندن این سازمان تحصن کرده بودند، خواستار انجام تحقیقات مستقل و سریع در این رابطه شدند.
امضاء‌کنندگان گفته‌اند چنان‌چه نتیجه تحقیقات عفو بین‌الملل تخطی این سازمان را از ارزش‌های انسانی و میثاق‌های بین‌المللی و اصول اخلاقی این سازمان نشان داد، خواستار به رسمیت شناختن نقض حقوق معترضان و عذرخواهی رسمی از آنها هستند.
متن کامل این نامه که به امضای سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان هم رسیده و نسخه انگلیسی آن روز گذشته به دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل ارسال شده است در پی می‌آید:
بیشتر

  گزارش خبری
اعدام قاضی محمد، به دارآویختن حقوق بشر در کُردستان بود 9/1/1397

اعدام قاضی محمد، به دارآویختن حقوق بشر در کُردستان بود

همانگونه که تاریخ گواهی می دهد، در دوران حکومت استبدادی پیشین
و در نتیجه ستمگری و بی تدبیری فروپاشنده حکومتگران وقت در ۷۲ سال پیش، کشور ایران به اشغال قدرتهای جهانی درآمده بود. در نتیجه فرو پاشی حکومت مرکزی و اشغالگریهای خارجی، ناامنی، قتل و غارتگری و پایمال شدن ابتدایی ترین حقوق اساسی مردم ایران فراگیر و همه جا گیر شده بود.، به طوریکه مردم جوامع ملی و قومی بویژە مردم مناطق حاشیه ای چون کُردستان،در وضعیتی رنجبار قرار گرفته بودند.
بیشتر

  گزارش خبری
مرگ مشکوک زندانی سیاسی کُرد در زندان ارومیه 1/11/1395
براساس گزارش، دیدبانان حقوق بشر کُردستان، روزبیست و چهارم دیماه امسال، از طرف نهادهای امنیتی شهرستان ارومیه به خانواده ی زندانی سیاسی کُرد فهیم کریمی ریک آبادی اعلام شده است که این شخص در زندان مرکزی ارومیه به دلیل عارضه قلبی در گذشته است.
بیشتر

  گزارش خبری
امروز آغاز دهمین سال حبس کبودوند است؛ فوری و بدون‌قیدوشرط او را آزاد کنید 10/4/1395
۱۰ تیر ۱۳۹۵‌ ـ به گزارش جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (عضو فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر): محمد صدیق کبودوند، مدافع حقوق بشر و رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان، به خاطر فعالیت‌های حقوق بشری و مطبوعاتی، از تاریخ ۱۰ تیر ۱۳۸۶ در زندان به سر می‌برد. او در محاکمه‌های به‌شدت ناعادلانه به دو حکم زندان (در مجموع ۱۰ سال و ۶ ماه) محکوم شده است. در این سالها نهادهای اطلاعاتی و امنیتی شدیدترین فشارها را برای درهم‌شکستن او وارد آورده‌اند، زیرا نمی‌خواهند جوانان از باورها و شیوه‌ی مبارزه‌ی متفاوت او بیاموزند و به مقاومت مدنی رو بیاورند.
بیشتر

  گزارش خبری
تشدید فشار مسوولان زندان سنندج و تداوم بلاتکلیفی حبیب‌الله لطیفی زندانی سیاسی محکوم به اعدام 9/2/1393
فشار مسوولان زندان سنندج علیه زندانیان افزایش یافته و حبیب‌الله لطیفی زندانی سیاسی محکوم به اعدام در این زندان، همچنان در بلاتکلیفی به‌سر می‌برد و خطر اجرای حکم اعدام وی را تهدید می‌کند.
بیشتر

  گزارش خبری
ادامه‌ی اعتصاب غذا در پنج زندان ایران در همراهی با زندانیان بند ۳۵۰ 6/2/1393
اعتصاب غذای زندانیان سیاسی در زندان‌های اوین، رجایی شهر، میناب، بندر عباس، بندر لنگه در همراهی و محکومیت هجوم ماموران امنیتی به زندانیان بند ۳۵۰ اوین ادامه دارد.
بیشتر

  گزارش خبری
آخرین وضعیت دو برادر زندانی سیاسی کُرد محکوم به اعدام + سند 5/2/1393
این دو برادر محکوم به اعدام هم‌اکنون در سومین روز اعتصاب غذای خود به سر می‌برند و با توجه به ابلاغ رسمی اجرای حکم اعدام از سوی دایره اجرای احکام زندان شهر ارومیه، هر لحظه امکان اجرای حکم اعدام این دو زندانی سیاسی کُرد وجود دارد.
بیشتر

  گزارش خبری
اولین جلسه دادگاهی دو روزنامه نگار کرد برگزارشد؛ وکلای مدافع به صلاحیت دادگاه ایراد گرفتند 14/5/1392
امروز اولین جلسه رسیدگی به اتهامات "مسعود و خسرو کردپور" در دادگاه انقلاب مهاباد برگزار شد و وکلای این دو روزنامه نگار کرد به صلاحیت ذاتی دادگاه رسیدگی کننده ایراد گرفتند.

به گزارش آژانس خبری موکریان امروز دوشنبه 14 مردادماه 92 اولین جلسه رسیدگی به اتهامات "مسعود و خسرو کردپور" در شعبه اول دادگاه انقلاب مهاباد به ریاست قاضی جوادی کیا ساعت 11 صبح آغاز شد و پس از 2 ساعت خاتمه یافت و ادامه رسیدگی به جلسه دوم در شهریورماه ، موکول شد.
بیشتر

  گزارش خبری
اعتصاب غذای دە تن از فعالین کرد در همراهی با کبودوند 10/4/1391
تعدادی از اعضای کمپین حمایت از محمد صدیق کبودوند و دو فعال دیگر کرد در حمایت از موسس و رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان از روز جمعه ٩ تیرماه اقدام به اعتصاب غذا کردند.

این فعالان کرد در اروپا و کردستان با اقدامی هماهنگ به اعتصاب غذایی سه روزه در حمایت از محمدصدیق کبودوند و خواسته هایش دست زدند.
بیشتر

  گزارش خبری
نامه فرزندان انورحسین پناهی، زندانی سیاسی و فعال مدنی 29/3/1390
فرزندان انورحسین پناهی، از زندانیان و فعالان سیاسی و مدنی کرد، که سالهاست در زندان به سر می برد، در آستانۀ بیستم ژوئن (سی خرداد) و تظاهرات سراسری در کشورهای جهان جهت درخواست آزادی زندانیان سیاسی در ایران، نامه ای به مجامع حقوق بشری و "وجدانهای بیدار" ارسال کرده‌ و خواستار اقدام عملی آنها جهت آزادی پدر خود و دیگر زندانیان سیاسی – عقیدتی در ایران شدند.
بیشتر

  گزارش خبری
از نروژ تا بلژیک همگام با رکاب زدن های یک فعال مدنی کرد ! 25/3/1390
در اعتراض به اعدام و حمایت از زندانیان سیاسی و مدنی در ایران :

"سلیمان چوگلی" فعال مدنی کرد ساکن نروژ در آستانه 20 ژوئن روز جهانی در حمایت از زندانیان سیاسی و مدنی در ایران و در اعتراض به اجرای احکام روز افزون اعدام و با اعلام حمایت از نامزدی "محمد صدیق کبودوند" رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان، جهت دریافت جایزه‌ی صلح نوبل 2011 آکسیونی از شهر "تروندهایم" در نروژ به مقصد " پارلمان اروپا در بروکسل " انجام خواهد داد .

طی این آکسیون که با دوچرخه انجام خواهد گرفت، مسافتی قریب به 2200 کیلومتر را در طول یک ماه طی خواهد نمود. وی با این اقدام خود سعی خواهد کرد تا افکار عمومی جهان و غرب را به مسئله ی حقوق بشر در ایران معطوف نماید .

بی توجهی و عدم مسئولیت بخش اعظم حکومت ها و دولت مردان جهان در قبال نقض گسترده حقوق بشر در ایران، حاکمان جمهوری اسلامی را جسارتی صد چندان بخشیده است تا بدون هیچگونه ابایی مبادرت به دستگیری ،شکنجه، و اجرای احکام اعدام و سنگسار نموده و به ارعاب مردم بپردازند .

همگام و همصدا می توانیم ضجه های فروخورده و ناله های خفه شده زندانیان سیاسی و مدنی را فریادی بلند بوده و نگذاریم بیش از این در سکوت و خفقان، اهانت به شکوه و کرامت انسانی تداوم یابد.

با حمایت از کاندیداتوری کبودوند برای حفظ جان و اندیشه های آزادی خواهانه زندانیان سیاسی و مدنی در ایران تلاش نماییم.تاریخ و محل حرکت :

شنبه 18 ژوئن 2011

ساعت حرکت : 12 ظهر به وقت اروپا

محل حرکت : مرکز شهر تروندهایم (تورگه‌)سلیمان چوگلی

KMMK سازمان حقوق بشر کرد – اروپا

RMMK کمیسیون اروپائی سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان

CFPPI کمپین 20 ژوئن – روز جهانی در حمایت از زندانیان سیاسی

KAK جامعه‌ صلح کردستان - تروندهایم نروژ

CHAK کوردوساید واچ ( چاک )

عفو بین الملل(امنستی انترناشنال)

SOS-RASISME سازمان ضد نژادپرستی اس او اس راسیسمه‌

کمپین پشتیبانی از نامزدی کبودوند برای جایزه‌ صلح نوبل سال 2011

کمیته‌ کار کردن جهت دریافت جایزه‌ صلح نوبل – کبودوند، نروژ

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی
گروه مشاوره‌ پناهندگان – تروندهایم نروژ
بیشتر

  گزارش خبری
سخنگوي سازمان دفاع از حقوق بشر كردستان : تهديد منتقدان عملكرد پژاك از سوي اين گروه اقدامي ضدآزادي بيان است 27/2/1390
اجلال قوامي ، سخنگوي سازمان دفاع از حقوق بشر كردستان انتشار ويژه نامه يي از سوي پژاك كه در آن منتقدان و مخالفان اين جريان مورد تهمت وتهديد قرار گرفته اند ، را اقدامي غير اخلاقي و ناقض آزادي بيان دانست.
بیشتر

  گزارش خبری
بازداشت چندین نفر در روزهای اخیر در مناطق کردنشین ایران 27/11/1389
خبرگزاری دیدبان حقوق بشر کردستان:
طی روز های اخیر چندین نفر که اکثر آنها مذهبی هستند درشهر های مختلف در مناطق کردنشین ایران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و اکثر آنها به زندان اوین در تهران منتقل شده اند
1) بازداشت 6 نفر در بوکان: «محمد براعی»، «عثمان احسنی» و «هیمن محمدی تختی» و «حسام محمودی» و «صدیق احمدی» و «عبدالله خسروزاده» گفته می شود نامبردگان از پیروان اهل سنت و جماعت بوده و به اتهام اقدام علیه امنیت از طریق ارتباط با گروه های مذهبی بازداشت شده اند. نامبردگان پس از بازجویی به تهران انتقال و در دادگاه انقلاب تهران تفهیم اتهام گردیدند.
2) بازداشت 4 نفر در پاوه: «سبحان محمدی»، «جمال سلیمانی»، «ستار امینی» و «خلیل محمدی» به اتهام ارتباط با گروه های مذهبی بازداشت و زندانی شده اند. گفته می شود به نامبردگان به اتهام اقدام علیه امنیت زده شده و آنها پس از بازداشت در کرمانشاه به تهران منتقل گردیدند.
3) بازداشت 2 نفر در پیرانشهر: «حسن عبداللهی» و «علی مینایی» توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و به آنها اتهام ارتباط با گروه های مذهبی زده شده و پس از نگهداری در بازداشتگاه های محلی به تهران منتقل گردیده اند.
4) بازداشت 6 نفر در مهاباد: «ابوبکر کریمی»، «داوود عبدالهی» و «خسرو بشارت فر» و «قاسم آبسته»، «کامران شیخه» و «انور خضری» به اتهام اقدام علیه امنیت توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. نامبردگان چند ماه پیش بازداشت شده و گفته می شود به اتهام اقدام علیه امنیت از طریق ارتباط با گروهک های مذهبی بازداشت شده اند. این خبرگزاری اطلاع کاملتری از آخرین وضعیت اتهام نامبردگان کسب نکرده است
5) بازداشت 2 نفر در سقز: «عثمان امین پور» و «فرهاد سلیمی» به اتهام فعالیت های مذهبی بازداشت و زندانی شده اند. 2 نفر به نام های «عثمان امین پور» و «فرهاد سلیمی» توسط نیروهای امنیتی بازداشت و دستگیر شده اند و پس از بازجویی در اداره اطلاعات شهرستان های منطقه به بازداشتگاه 209 وزارت اطلاعات در تهران منتقل شده اند. گفته می شود نامبردگان از روحانیون اهل سنت بوده و اتهام آنها فعالیت های مذهبی غیردولتی و اقدام علیه امنیت است
بیشتر

  گزارش خبری
نیاز مالی یک زندانی کرداهل کشور سوریه جهت عمل جراحی 7/11/1389
خبرگزاری دیده بان حقوق بشر کردستان:احمدرمضان کمال زندانی کرداهل سوریه که در مرز ایران و عراق دستگیر شده در حال گذراندن ده سال حبس در زندان اوین است.
این فرد که بخشی از بدنش در هنگام دستگیری در اثر شکنجه فلج شده به دلیل وخامت بیماری در وضعیت جسمانی و روانی نامناسبی قرار دارد.
وی به دلیل آنکه جهت انجام عمل جراحی و رهایی از این وضعیت 22 میلیون تومان پول نیاز دارد در هیچ یک از بیمارستانهای دولتی و خصوصی ÷ذیرفته نشده است
بیمارستان های دولتی و غیر دولتی تا مادامی که این پول را نپردازد از معالجه و درمان وی اجتناب می نمایند.
لذا از تمام کسانی که توانایی کمک به این فرد را دارند درخواست میشود با ایمیل ذیل مکاتبه نمایند.
Prmmkkurd1@gmail.com
بیشتر

  گزارش خبری
انتقال زینب جلالیان به مکانی نامعلوم 19/12/1388
بیشتر

  گزارش خبری
تقاضای کمک مالی برای خرید حکم اعدام یک زن 4/12/1388
خبرگزاری دیده بان حقوق بشر کردستان؛ محبت محمودی که به جرم قتل یک مرد و پس از تحمل نه سال زندان، حکم اعدامش به تایید دیوان عالی رسیده و در 20 تیرماه سالجاری در زندان ارومیه به وی ابلاغ گردیده بود با ارسال نامه ای به دبیرخانه سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان و با اعلام اینکه «شاکیانش حاضر به دادن رضایت در قبال دریافت دیه شده اند» از مردم ایران تقاضای کمک مالی برای پرداخت دیه و خرید حکم اعدامش نمود
بیشتر

  گزارش خبری
تمدید بازداشت مختار زارعی 4/12/1388
بیشتر

  گزارش خبری
مراسم ختم كيانوش آسا، از دانشجويان كشته شده طی وقايع اخير، در كرمانشاه برگزار شد 4/12/1388
خبرگزاری ديده‌بان حقوق بشر كردستان: مراسم ختم كيانوش آسا دانشجوی نخبه‌ی كُرد يارسان كه طی وقايع اخير پس از انتخابات رياست جمهوری در جريان يكی از تجمعات اعتراضی در تهران كشته شده بود عصر امروز از سوی خانواده وی در كرمانشاه برگزار شد.
در اين مراسم كه جمعيتی بالغ بر شش هزار نفر از خويشاوندان خانواده آسا، وابستگان طوايف سنجابی و گوران، شهروندان كرمانشاهی، جامعه‌ی اهل حق (يارسان)، دانشجويان و اساتيد دانشگاه علم و صنعت تهران و رازی كرمانشاه، فعالان سياسی و مدنی استان در آن حضور يافتند، دكتر اشرفی زاده استاد كيانوش در دانشگاه علم و صنعت تهران به سخنرانی پرداخت.
وی با ابراز تأسف شديد از جان باختن كيانوش آسا، خود و جامعه‌ی دانشگاهی و علمی كشور را شريك در غم و عزای خانواده، دوستان و هم‌شهريان اين دانشجوی شهيد دانست. دكتر اشرفی زاده در حالی كه شديداً تحت تأثير فضای مراسم و به ويژه سوگواری مادر كيانوش قرار گرفته بود خطاب به حاضرين گفت: كيانوش نه تنها به لحاظ علمی در رشته‌ی تحصيلی خود يك نخبه محسوب می‌شد بلكه رفتار و منش وی نيز در محيط دانشگاه در بين اساتيد و دانشجويان زبانزد بود و آن‌چه بيش از پيش ما را در غم فقدان وی ناراحت می‌كند همين دانش علمی و اخلاق نيكوی اوست.
مراسم ترحيم كيانوش آسا در حالی پايان گرفت كه جمعيتی حدود دو هزار نفر از شركت كنندگان با در دست داشتن شاخه‌های گل و بالا بردن عكس‌های كيانوش، خانواده وی را از درب تالار محل برگزاری مراسم واقع در چهارراه شير و خورشيد، در مسير خيابان منتهی به ميدان مصدق تا درب منزل ايشان همراهی نمودند.
هر چند اين مراسم و نيز راهپيمايی پس از آن، بدون شعار و در سكوت كامل برگزار شد اما حضور مأموران انتظامی و امنيتی در اطراف محل برگزاری مراسم و در مسير راهپيمايی مشهود بود اگر چه هيچ گونه برخوردی با شركت كنندگان و راهپيمايان صورت نگرفت.
گفته می‌شود كيانوش آسا دانشجوی ترم آخر كارشناسی ارشد رشته‌ی پتروشيمی و از نخبگان دانشگاه علم و صنعت ايران در جريان تظاهرات روز دوشنبه 25 خرداد ماه 1388 ميدان آزادی تهران در اثر اصابت گلوله توسط افراد موسوم به لباس شخصی جان خود را از دست داده است. خانواده وی در پی روزها بی‌خبری از وضعيت كيانوش با مراجعه به بيمارستان‌ها و پزشكی قانونی تهران پس از چندين روز سرگردانی نهايتاً موفق به شناسايی جسد و تحويل آن جهت تشيع و خاكسپاری در كرمانشاه شدند.
طی روزهای اخير چندين مراسم سوگواری و راهپيمايی‌های ‌اعتراضی برای كيانوش آسا و در واكنش به قتل وی از سوی دوستان و هم‌دانشگاهیانش در صحن عمومی دانشگاه علم و صنعت و در محل خوابگاه‌ها برگزار شده است و امروز نيز بنا بر اعلام دكتر اشرفی زاده استاد كيانوش آسا در دانشگاه علم و صنعت هم‌زمان با مراسم ختم وی در كرمانشاه همچنان برگزاری مراسم‌های مشابه در دانشگاه علم و صنعت ادامه دارد.

سه‌شنبه 9 تير 1388
بیشتر

  گزارش خبری
عليه سياست ابتذال (بيانيه جمعی از فعالان دانشجويی كُرد دانشگاه‌های تهران) 4/12/1388
باخبر شدیم که گروه موسوم به «اتحادیه دمکراتیک دانشجویان کرد» در بیانیه‌ای دو اپیزودی تحت عنوان «در نفی...» به طرح مطالبات و نیز اعلام موضع انتخاباتی خود پرداخته است. متعاقب آن طی روزهای گذشته با تماس و پرسش مکرر دوستان دور و نزدیک در باب چرایی حمایت از این بیانیه مواجه شدیم. ظاهراً سرچشمه این سوء تفاهم، وجود امضای جمعی تحت عنوان «جمعی از فعالین دانشگاه‌های تهران» در پای آن بوده است. بدین‌وسیله اعلام می‌داریم که امضاء کنندگان ذیل که جزو باسابقه‌ترین فعالین دانشگاه‌های تهران هستند، هرگونه ارتباطی با بیانیه‌­ی «در نفی...» را که از جانب تشکل مذکور صادرشده است، تکذیب و آن را منحصر به خود این «اتحادیه» می­‌د‌انند. بدیهی است در صورت موضع‌­گیری انتخاباتی، اقشار مبارز مردم کردستان را متعاقباً خطاب قرار خواهیم داد.
بیشتر

  گزارش خبری
بیانیه اعلام موجودیت اتحادیه‌ دمکراتیک دانشجویان کورد مرکز اصفهان 4/12/1388
به شهروندان ایران و هم‌میهنان سرزمین بانگ آزادی و حقوق بشر، کوردستان
به جنبش دانشجویی همیشه بیدار و دانشجویان کورد
بیشتر


آرشیو ماهیانه:

بهمن1387  -  اسفند1387  -  اسفند1388  -  بهمن1389  -  

اردیبهشت1390  -  خرداد1390  -  تیر1391  -  مرداد1392  -  

اردیبهشت1393  -  تیر1395  -  بهمن1395  -  فروردین1397  -  

اردیبهشت1398  -  

     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com